wtorek, 13 stycznia 2015

Hanna Cygler - "Grecka mozaika"



                     Hanna Cygler - "Grecka mozaika"  

PragnÄ™ przedstawić PaÅ„stwu polskÄ… pisarkÄ™, której dorobek powieÅ›ciowy, caÅ‚kiem już spory, cieszy siÄ™ dużym zainteresowaniem czytelników.              Hanna Cygler jest gdaÅ„szczankÄ…, zawodowo zajmuje siÄ™ tÅ‚umaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a także pisze powieÅ›ci. Na swojej stronie internetowej wyjaÅ›nia: "PiszÄ™ dla przyjemnoÅ›ci, a nie dla mÄ™ki twórczej [...], pragnÄ™ pisać książki, sprawiajÄ…ce również przyjemność moim czytelnikom. PowieÅ›ci, które by siÄ™ szybko czytaÅ‚o, niecierpliwie oczekujÄ…c co dalej, a jednoczeÅ›nie, które by zbyt Å‚atwo nie opuszczaÅ‚y pamiÄ™ci czytelnika."
To zaÅ‚ożenie autorki na pewno speÅ‚nia jej najnowsza powieść pt. "Grecka mozaika".           Mozaika to inaczej ukÅ‚adanka, dekoracja stworzona z drobnych elementów, kawaÅ‚ków szkÅ‚a lub ceramiki, które tworzÄ… spójnÄ… caÅ‚ość. Nieprzypadkowo ta technika zostaÅ‚a wykorzystana w tytule książki, bowiem skÅ‚ada siÄ™ ona z wielu historii, wielu radosnych i smutnych chwil, wielu ludzi i wielu krajów. Losy bohaterów powieÅ›ci wzajemnie siÄ™ przenikajÄ…, tworzÄ…c obraz wojennej przeszÅ‚oÅ›ci i naznaczonej niÄ… teraźniejszoÅ›ci.  
Akcja powieÅ›ci rozpoczyna siÄ™ w 2010 roku na wyspie Korfu. Mieszka tutaj bogaty, starszy mężczyzna - Jannis Kassalis. ZupeÅ‚nie niespodziewanie w jego uporzÄ…dkowanym życiu pojawia siÄ™ mÅ‚oda dziewczyna, Polka o imieniu Nina, która sugeruje, że najprawdopodobniej jest jego córkÄ…. Nic dziwnego, że Grek podchodzi do tej rewelacji bardzo nieufnie. Jednak gdy poczÄ…tkowa obawa przed "naciÄ…gaczkÄ…" mija, opowiada jej historiÄ™ swego pogmatwanego życia.                                                                                                                                                    Jannis urodziÅ‚ siÄ™ w Polsce, w Bieszczadach, byÅ‚ synem uchodźców z Grecji, którzy osiedli siÄ™ w maÅ‚ej wiosce, w starej, pożydowskiej chacie. Rodzice uciekli z kraju po wojnie domowej              i osiedlili siÄ™ w komunistycznej Polsce. Z opowieÅ›ci Jannisa poznajemy niezwykÅ‚e losy piÄ™knej Ismeny (jego matki) , jesteÅ›my Å›wiadkami jej pierwszego spotkania z Jorgosem Kassalisem, czÅ‚onkiem oddziaÅ‚u partyzanckiego ELAS, a także miÅ‚oÅ›ci do przystojnego amerykaÅ„skiego żoÅ‚nierza, podporucznika Ralpha Suskina. Jednak los bywa przewrotny i nie pozwala kochankom być razem – w 1947 roku Ismena zostaje bowiem wcielona do partyzanckiej armii. Tylko dziÄ™ki sÅ‚aboÅ›ci Jorgosa do niej, ma możliwość objÄ™cia posady nauczycielki  i zwolnienia z zajęć wojskowych. Ta sÅ‚abość ma uratować również życie Suskina, kiedy ten jako szpieg zostaje zÅ‚apany i jest przesÅ‚uchiwany. Plan Kassalisa zakÅ‚ada wyeliminowanie przeciwnika i zdobycie głównej nagrody w tej grze – Ismeny, która staÅ‚a siÄ™ jego obsesjÄ…… 
Tak oto wraz z Niną poznajemy skomplikowane i dramatyczne chwilami losy głównego bohatera. Wspomnienia rodzinne, a w tle greckie klimaty, tworzą wyjątkową aurę niniejszej powieści. Jakie jeszcze informacje uzyskała Nina, czy rzeczywiście jest córką Jannisa?. Odpowiedź na te pytania znajdziecie Państwo na kartach "Greckiej mozaiki", którą polecam.
Opracowała:M.T.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz