wtorek, 10 marca 2020

,,Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin" - Jung Chang

 

     Książka jest wyjÄ…tkowa. Zapisane kartki zawierajÄ… emocje, które towarzyszÄ… czytelnikowi na każdej stronie. Nie jest to zwykÅ‚a powieść, ponieważ autorka opisuje nie tylko swojÄ… historiÄ™, lecz także babki i matki. Zaczyna siÄ™ ona pod koniec XIX wieku. Wtedy przyszÅ‚a na Å›wiat prababka Jung, którÄ… nazywano ,,córkÄ… numer dwa". Gdy podrosÅ‚a oczywiÅ›cie nie miaÅ‚a prawa do wyboru małżonka. ZostaÅ‚o to wczeÅ›niej ustalone przy okazji hucznej kolacji.
        W dalszej części książki autorka porusza kwestiÄ™ niewyobrażalnÄ… dla kobiet w dzisiejszych czasach, czyli krÄ™powanie stóp, aby podobać siÄ™ mężczyznom. Nie sam wyglÄ…d stóp, a chód miaÅ‚ znaczenie. KoÅ‚ysanie siÄ™ kobiety miaÅ‚o wzbudzić u patrzÄ…cego opiekuÅ„cze uczucia. Autorka opisaÅ‚a okrucieÅ„stwo tego procesu. ZaczynaÅ‚o siÄ™ od najmÅ‚odszych lat. Kilkuletnim dziewczynkom Å‚amano koÅ›ci i krÄ™powano bandażami. Tortury powtarzano co jakiÅ› czas, dopóki nie uzyskano wymaganego ksztaÅ‚tu. WyglÄ…d stóp byÅ‚ istotny, kiedy kobieta wychodziÅ‚a za mąż. GranicÄ… byÅ‚o 20 centymetrów. JeÅ›li dÅ‚ugość stopy zostaÅ‚a przekroczona przez pannÄ™ mÅ‚odÄ…, nie zostaÅ‚a zaakceptowana przez teÅ›ciowÄ…, która demonstracyjnie wycofywaÅ‚a siÄ™, wystawiajÄ…c bezbronnÄ… kobietÄ™ na poÅ›miewisko goÅ›ci weselnych. Nieodwracalny psychiczny uraz pozostawaÅ‚ do koÅ„ca życia na równi z fizycznym.
            Autorka książki nawiÄ…zuje także do komunizmu. WiÄ™kszość z nas nie może zrozumieć ludzi godzÄ…cych siÄ™ na życie w takim systemie. Jednak w tamtych czasach partie skupiaÅ‚y siÄ™ na prostych ludziach. Idea równoÅ›ci spodobaÅ‚a siÄ™ wszystkim mieszkaÅ„com, a w szczególnoÅ›ci kobietom. Na widok żoÅ‚nierza nikt nie wpadaÅ‚ w panikÄ™, ponieważ nie rabowali, nie gwaÅ‚cili, a nawet zdolni byli do pomocy. Rolnicy mogli przyjeżdżać do miast i sprzedawać swoje plony. Ceny spadÅ‚y i każdego byÅ‚o stać na posiÅ‚ek. Podążanie za komunizmem mogÅ‚oby wydawać siÄ™ czymÅ› normalnym, lecz nie byÅ‚o...
            Nagle zaczęły siÄ™ pojawiać warunki. ZaczÄ…Å‚ obowiÄ…zywać szereg zasad odnoÅ›nie Å›lubu. OkazaÅ‚o siÄ™, że partie zaczęły ingerować w najbardziej intymne sfery ludzkiego życia. Prywatność przestaÅ‚a istnieć i wszystko staÅ‚o siÄ™ publiczne. Partie organizowaÅ‚y dÅ‚ugie spotkania, a także kazaÅ‚y pracować od ósmej do dwudziestej trzeciej w nocy. Rodziny nie miaÅ‚y czasu na rozmowÄ™ i opiekÄ™ nad dziećmi, które oddawano do żłobków przesiÄ…kniÄ™tych propagandÄ…. Dzieciom od najmÅ‚odszych lat wpajano zasady życia wedÅ‚ug partii.
            ,,Dzikie Å‚abÄ™dzie. Trzy córki Chin" to lektura zdecydowanie do polecenia. Pozwala ona zrozumieć, dlaczego komunizm zakorzeniÅ‚ siÄ™ w chiÅ„skim spoÅ‚eczeÅ„stwie. Powieść Jung Chang porusza temat polityki, życia codziennego i rodzinnego. Powinien jÄ… przeczytać każdy, chociaż ponad miliard ludzi nigdy tego nie zrobi. W Chinach jest zakazana.



L.S.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz