piątek, 8 lipca 2016

Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka - R. B. Cialdini



Jak efektywnie wpływać na ludzi oraz jak bronić się przed niechcianym wpływem innych – o tym traktuje książka R. B. Cialdiniego – profesora Uniwersytetu Stanowego w Arizonie, specjalizującego się głównie w psychologii społecznej. Autor w sposób niezwykle ciekawy zawarł w podręczniku kilka podstawowych prawd i zasad, które powodują, że człowiek jest skłonny zrobić to, na co tak naprawdę nie ma ochoty. Nie jest to jednak poradnik jak manipulować innymi, a raczej wskazówki, jak samemu uniknąć niepożądanego oddziaływania drugiej osoby. Naturalnie, uważny czytelnik sam wyciągnie wnioski z zawartej w książce treści i zdobyta wiedza – umiejętnie wykorzystana - pomoże mu załatwić pewne sprawy życiowe w sposób zgodny ze swoimi oczekiwaniami.
W swoim dziele autor sformułował sześć reguł będących klasyfikacją wszelkich technik wywierania wpływu społecznego. Koncepcja Cialdiniego wyodrębnia: regułę wzajemności, społeczny dowód słuszności, regułę lubienia i sympatii, wpływ autorytetu, regułę niedostępności, regułę zaangażowania i konsekwencji. Poznanie zasad działania tych prostych reguł pomaga w zaskakująco oczywisty sposób zdemaskować próby manipulacji oraz uświadomić sobie dlaczego w pewnych sytuacjach robimy to, na czym zależy komuś innemu, mimo że my sami nie mieliśmy ochoty ani zamiaru spełniać oczekiwań kogoś innego.
Czytając książkę Cialdiniego odkrywamy banalne często mechanizmy, których zastosowanie daje zaskakujące wręcz efekty. Nagle okazuje się, że czyjaś bezinteresowność tak naprawdę została okazana w jakimś jednak celu. Lektura stanowi nieocenioną pomoc w obronie przed naciskiem społecznym wywieranym na nas z każdej strony, czy to zawodowo, czy w życiu prywatnym. Zawarta w książce wiedza zyskuje dodatkowo w świetle atakujących nas zewsząd reklam i nachalnych sprzedawców.
Autor pisze w sposób jasny i czytelny, językiem zrozumiałym, dowcipnym i lekkim, co sprawia, że czyta się ją jak dobrą powieść. Oprócz mnogości przykładów nie brakuje też ciekawych, humorystycznych grafik. Całość tworzy bardzo przyjemny w odbiorze podręcznik psychologii, którego treść zapada na długo w pamięci. Lektura na tyle robi wrażenie, że człowiek po jej przeczytaniu staje się ostrożniejszy, bardziej świadomy i wrażliwy na próby manipulacji. Książka uniwersalna, pouczająca i pożyteczna. Warta polecenia nie tylko osobom zajmującym się zawodowo wywieraniem nacisku społecznego czy studentom, ale też – a może przede wszystkim – zwykłym obywatelom którzy są poddawani różnym technikom manipulacji...
MK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz